درب پارکینگ یکی از اصلی ترین اجزای ورودی و رفت آمد یک ساختمان می باشد که نقش مهمی در حفظ حریم شخصی و آرامش و امنیت یک ساختمان ایفا می کند . درب ساختمان همچون درب های دیگر دارای نتوع طرح و نقش و رنگ می باشد که نقش مهمی در ایجاد نمایی زیبا و جذابیت نمای خارجی ساختمان ایجاد می کند . همچنین درب های پارکینگ با طرح ها و کاربرد هایی متفاوت در بازار موجود می باشند که در این مقاله به بررسی مدل های مختلف ، مزایا و معایب هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت .

درب پارکینگ

درب پارکینگ یکی از مهم نرین بخش های یک ساختمان محسوب می شود که امروزه نقش به سزایی در راحت تر شدن رفت و آمد ساکنان ساختمان دارد و روز به روز بر تنوع و مدل های آن اضافه می شود . این درب ها نه تنها امینت و آسایش و حریم ساخمان را حفظ می کند بلکه با طرح های مختلف و زیبایی که دارد بر منزل و محل کار شما جلوه ای مردن و خاص ایجاد می کند . تفاوت های کلیدی بین درب های پارکینگ و درب های گاراژ بر اساس نوع متریال و طراحی آن ها مشخص می شود .درب پارکینگ معمولا از مواد مختلفی مانند چوب، آهن، آلومینیوم، فایبرگلاس و … ساخته می شود. از این رو درب‌های پارکینگ را می‌توان بر اساس جنس‌شان به انواع مختلفی تقسیم کرد . یک نوع دسته‌بندی دیگر هم وجود دارد که بر اساس عملکرد این درب‌ها صورت می‌گیرد. در این دسته‌بندی، درب‌های پارکینگی به انواع برقی، سکشنال، لولایی، ریلی و … تقسیم می‌شوند. در زیر هر کدام از این درب‌ها را به‌طور جداگانه بررسی کرده و اطلاعات کاملی را درباره آنها ارائه خواهیم کرد.

درب فلزی پارکینگ
نمونه کار های درب فلزی پارکینگ

درب پارکینگ ساده

درب های پارکینگ ساده با طراحی مینیمالیستی و بدون پیچیدگی های زائد، به خوبی با معماری مدرن ساختمان ها هماهنگی دارند . استفاده از خطوط صاف و تمیز ، آن ها را به گزینه ای محبوب برای دارندگان خانه هایی با طرح های مدرن تبدیل کرده است . درب های پارکینگ ساده با استفاده از متریال های با کیفیت ساخته می شوند که مقاومت و استحکام بالایی در برابر عواملی محیطی و فرسودگی دارند . این نوع درب ها به دلیل ساختار ساده ای که دارند نگهداری از آن ها آسوذه است و میتواند برای مدت طولانی تری دوام بیاورند . درب های پارکینگ ساده به دلیل طراحی ساده و شیک قیمت نسبتا پایینی نسبت به سایر درب های موجود در بازار دارد که این ویژگی باعث شده برای برخی پروژه های ساختمانی از نظر اقتصادی مناسب تر باشند.

درب سکشنال

یکی از بارزترین ویژگی های درب پارکینگ سکشنال ، قرار گرفتن این درب موازی با سقف هنگام باز شدن است . این ویژگی باعث به حفظ فضای داخلی پارکینگ کمک شایانی می کند و امکان استفاده ی بهینه از فضای پارکینگ را فراهم می آورد . این نوع درب ها در بازار بسیار محبوب می باشند و به صورت اقفی بالا و پایین میروند و هنگام بسته شدن کاملا در زیر سقف قرار می گیرند . درب های سکشنال میتوانند به صورت درب سایه بانی نیز طراحی شوند که در این حالت ،بخشی از درب به بیرون زده و فضایی سایه ای ایجاد می کند . این ویژگی میتواند در مواقع نیاز به  فضای سایه بان در مقابل پارکینگ مفید واقع شود.

درب پارکینگ لولایی

این نوع درب ها معمولا برای درب حیاط و پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع درب ها به صورت تک لنگه و دو لنگه ساخته می شنود که توسط لولا به درب متصل می شوند ، باز و بسته شدن درب های لولایی به آسانی و بدون ایجاد صدای مزاحم انجام میگردد که این ویزگی باعث شده این درب ها بیشتر در محوطه های مسکونی و درب حیاط مورد استفاده قرار گیرند . با تعبیه جک های برقی پشت درب های لولایی میتوان به راحتی و با ریموت های مخصوص ابن درب ها را باز بسته کرد . این نوع درب ها دارای لولاهای بولبرینگی خاصی می باشند و به خاطر ساختار مستحکم آن دارای دوام و مقاومت بالایی می باشند.

درب ریلی

این نوع درب ها به کمک ریل و جک مخصوصی که در پارکینگ ها تعبیه می شود باز و بسته میشوند و مسیر حرکت آن ها توسط ریل ها مشخص میشود . درب های ریلی نسبت به سایر درب ها سرعت بالایی در باز و بسته شدن دارند و سرعت آن ها نسبت به ترافیک و رفت و آمد ساکنین قابل نتظیم می باشد . درب های ریلی به دلیل اشغال کردن فضای کم پارکینگ و مقاوم بودن در برابر سرما و گرما ، برای پارکینگ آپارتمان های اداری و مسکونی گزینه ی مناسب تری هستند . همچنین درب های ریلی قابلیت مجهز شدن به قفل های امنیتی را دارند که این امر باعث افزایش امینت و حفاظت در ساخمان می شود . همه ی این ویژگی ها باعث شده اند محبوبیت درب های ریلی در بازار بیشتر شود اکثر این درب ها شامل دسته درب برش لیزری می باشند .

درب برش لیزری
درب لیزری، درب‌ای است که با استفاده از فناوری برش لیزری ساخته می‌شود. در این فرآیند، یک پرتو لیزر بر روی متریال درب تمرکز شده و با اعمال حرارت بالا، متریال را برش می‌دهد و شکل داده می‌شود.

تفاوت درب پارکینگ و درب گاراژ

درب های گاراژ اغلب لا درب هابی پارکینگ متفاوت هستند ، به خصوص از نظر طراحی و کاربرد . درب های گاراژ معمولا برای استفاده های سنگین تر و دست رسی های مکرر طراحی شده اند . در حالی که ممکن است درب های پارکینگ بیشتر بر زیبایی و هماهنگی با نمای ساختمان تمرکز داشته باشند. طراحی درب های گاراژ اغلب شامل ویژگی های امنیتی پیشرفته تری نسبت به درب های پارکینگ است . ساختار درب گاراژ باید به گونه ای باشد که از ورود و خروج های غیرمجاز جلوگیری شود و در عین حال دسترسی سریع و آسان را برای صاحبان فراهم آورد .این درب ها معمولا دارای سیستم های قفل مکانیکی یا الکترونیکی پیچیده ای هستند که امنیت را تضمین می کنند .

متریال های درب پارکینگ

  • درب پارکینگ فلزی : درب های فولادی و درب های فلزی بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار میگرفت ، این درب ها دارای استحکام و مقاومت بالایی دارند ولی به علت بالا بودن وزنشان سرعت باز و بسته شدن کمتری نسبت به سایر متریال ها دارند.
  • درب پارکینگ چوبی : این نوع درب ها امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ولی از نظر ظاهری و زیبایی ، جذابیت خاصی به معماری ساختمان می دهند . همچنین این درب ها دارای هزینه ی نگهداری بالایی بوده و احتمال حریق و آسیب دیدگی بالایی دارند .
  • درب پارکینگ فایبرگلاس : درب های فایبرگلاس به دلیل وزن سبک و مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی ، گزینه ای محبوب برای استفاده در درب های پارکینگ هستند . این درب ها به راحتی قابل نصب و نگهداری هستند و می توانند در مقابل زنگ زدگی ، پوسیدگی و ترک خوردگی مقاومت کنند ، از این رو درب های فایبرگلاس برای استفاده در درب های پارکینگ بسیار مناسب هستند .
  • درب پارکینگ آلومینیومی : به دلیل استحکام پایین این متریال و نرم بودن ، درب های آلومینیومی امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرند . یک نوع درب های آلومینیومی نیز در بازار محبوب می باشد که به نام رولآپ شناخته می شود که از تیغ های آلومبنبوم ساخته شده و برای درب پارکینگ مورد استفاد قرار میگیرد .