آهن فرفورژه چیست و چه مزایا و معایبی دارد

 

واژه شناسی

کلمه “ساخته شده” یک فاعل گذشته باستانی از فعل “کار کردن” است؛ بنابراین “آهن فرفورژه” در لغت به معنی “آهن کار شده” است. آهن فرفورژه یک اصطلاح عمومی برای این کالا است، اما همچنین به طور خاص برای کالاهای ساخته شده از آهن ساخته شده توسط آهنگر استفاده می شود.

در قرن های 17، 18 و 19، آهن فرفورژه با توجه به شکل، منشأ یا کیفیت آن، طیف گسترده ای از اصطلاحات را طی کرد.

ترکیبات و مزایای آن

آهن فرفورژه یک آلیاژ آهن با مقدار کربن بسیار کم (کمتر از 08/0 درصد) در مقایسه با چدن (2/1 تا 4 درصد) است.

این یک توده آهن نیمه ذوب با اجزا سرباره الیافی (تا وزن 2٪) است که به آن یک “دانه” شبیه چوب می دهد که هنگام قلم زنی یا خم شدن تا حد خرابی قابل مشاهده است.

آهن فرفورژه مقاوم، قابل انعطاف، شکل پذیر، مقاوم در برابر خوردگی است و به راحتی جوش می خورد.

قبل از توسعه روشهای موثر در ساخت فولاد و در دسترس بودن مقادیر زیاد فولاد، آهن فرفورژه رایج ترین شکل آهن قابل انعطاف بود.

نام آن را فرفورژه گذاشتند؛ زیرا آنرا چك زده، نورد كردند و یا در غیر اینصورت در حدی گرم كرد كه سرباره ذوب شده را دفع كند، كار می كرد.

نه آهن فرفورژه و نه فولاد ملایم حاوی کربن کافی نیستند که با حرارت دادن و خنک شدن قابل سخت شدن باشد.

فرفورژه

این آهن، با مقدار کمی سرباره که به صورت الیاف خارج می شود، بسیار تصفیه شده است.

از نظر جرم تقریباً 99.4٪ آهن تشکیل شده است. وجود سرباره برای عملیات آهنگری مفید است و به آن ساختار الیافی منحصر به فرد می بخشد.

رشته های سیلیکات سرباره همچنین از آهن در برابر خوردگی محافظت می کند و اثر آسیب ناشی از ضربه و لرزش را کاهش می دهد.

از نظر تاریخی، مقدار کمی از این فلز به فولاد تصفیه می شد که عمدتا برای تولید شمشیر، کارد و چنگال، اسکنه ها، تبرها و سایر ابزارهای لبه دار و همچنین چشمه ها و پرونده ها مورد استفاده قرار می گرفت.

تقاضا برای این فلز در دهه 1860 به اوج خود رسید؛ زیرا تقاضای زیادی برای کشتی های جنگی با روکش آهن و استفاده از راه آهن داشت.

با این حال، از آنجا که خواصی مانند شکنندگی فولاد ملایم با متالورژی آهنی بهتر بهبود می یابد و به لطف فرآیند بسمر و فرآیند زیمنس-مارتین، هزینه ساخت فولاد کمتر می شود، استفاده از آهن فرفورژه کاهش یافت.

فرفورژه

بسیاری از اقلام، قبل از اینکه از فولاد ملایم ساخته شوند، از این فلز تولید می شدند، از جمله میخ پرچ، میخ، سیم، زنجیر، ریل، کوپلینگ راه آهن، لوله های آب و بخار، مهره، پیچ و مهره، نعل اسب، هندریلس، لاستیک واگن، تسمه برای خرپا های سقفی چوبی و آهن آلات تزئینی، از جمله موارد دیگر.

این فلز دیگر در مقیاس تجاری تولید نمی شود. بسیاری از محصولاتی که به عنوان این فلز توصیف می شوند، مانند نرده های محافظ، مبلمان باغ و درب ها در واقع از فولاد خفیف ساخته شده اند

آنها این توصیف را حفظ می کنند تا شبیه اشیایی باشد که در گذشته توسط آهنگر ساخته می شد.

آهن فرفورژه در مقایسه با دیگر فلزات

در حالی که فرآیند شکوفایی، این فلز را مستقیماً از سنگ معدن تولید می کرد، چدن یا آهن خوک مواد اولیه ای بودند که در کوره های جعلی و گودال استفاده می شدند.

آهن خوک و چدن محتوای کربن بالاتری نسبت به آهن فرفورژه دارند، اما دارای نقطه ذوب کمتری نسبت به آهن یا فولاد هستند.

چدن و ​​به خصوص آهن خوک سرباره اضافی دارند که حداقل باید تا حدی برداشته شود تا آهن فرفورژه با کیفیت تولید شود.

در ریخته گری ها برای بهبود خصوصیات فیزیکی ریخته گری معمولاً ترکیب ضایعات آهن فرفورژه با چدن معمول بود.

برای چندین سال پس از معرفی بسمر و فولاد منجمد باز، نظرات مختلفی در مورد تفاوت آهن از فولاد وجود داشت.

برخی معتقد بودند که این ترکیب شیمیایی است و دیگران این است که آیا آهن به اندازه کافی گرم می شود تا ذوب شود و “فیوز شود”.

همجوشی سرانجام مورد قبول واقع شد و نسبتاً مهمتر از ترکیب زیر غلظت کم کربن است. تفاوت دیگر این است که فولاد می تواند با عملیات حرارتی سخت شود. از نظر تاریخی، آهن فرفورژه به عنوان “آهن خالص تجاری” شناخته می شد.

فرفورژه انواع و اشکال

آهن میله ای اصطلاحی عمومی است که گاهی اوقات برای تشخیص آن از چدن استفاده می شود. این معادل یک شمش از فلز ریخته شده است، در یک فرم مناسب برای حمل و نقل، ذخیره سازی، حمل و نقل و کار بیشتر در یک محصول نهایی.

میله ها محصول معمول جعل ظرافت بودند ، اما لزوماً با این فرآیند ساخته نشده اند.

آهن میله ای – برش داده شده از آهن میله ای مسطح در یک آسیاب برش، ماده اولیه سنبله ها و ناخن ها را فراهم می کند.

آهن حلقه ای – مناسب برای حلقه های بشکه ای که با عبور آهن میله ای از درون قالب های نورد ساخته می شود.

آهن صفحه – ورق های مناسب برای استفاده به عنوان صفحه دیگ بخار.

صفحه سیاه – ورق هایی، شاید نازک تر از آهن صفحه ای، از مرحله نورد سیاه تولید ورق قلع.

آهن سفر – آهن میله تخت باریک، ساخته شده یا به صورت میله هایی با وزن مخصوص، کالایی برای فروش در آفریقا برای تجارت برده در اقیانوس اطلس.

عیب اگر این فلز حاوی گوگرد به مقدار بیش از حد باشد، کوتاه یا داغ است. در زمان سرما از مقاومت کافی برخوردار است؛ اما هنگام خم شدن یا پایان یافتن آن در اثر حرارت قرمز ترک می خورد.

خلوص در سال 2010 دکتر گری مک دانل با تجزیه و تحلیل در انگلستان نشان داد که می توان شکوفه آهن فرفورژه را از یک ذوب سنتی در 99.7٪ آهن خالص و بدون هیچ گونه اثبات کربن کار داد.

مشخص شد که رشته های مشترک دیگر آهن آلات فرفورژه وجود ندارد، بنابراین کار گرم و سرد برای اسمیت را بسیار انعطاف پذیر می کند.

منبع تجاری آهن خالص موجود است و توسط آهنگران به عنوان جایگزینی برای آهن فرفورژه سنتی و سایر فلزات آهنی نسل جدید استفاده می شود.

ورق برش لیزر طرح ملیکا
بیشتر بخوانید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *