درب آهنی حیاط یکی از قسمت‏های اصلی هر ساختمان است که نقش زیادی در زیبایی نمای ساختمان و امنیت آن دارد. درب‏های آهنی حیاط در مدل‏ها و طرح‏های مختلف در بازار موجود هستند. ممکن است شما هنگام خرید درب فلزی حیاط دچار سردرگمی شوید.

درب آهنی حیاط چه ویژگی‏ هایی دارد؟

برای انتخاب درب فلزی حیاط مناسب باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید تا بهترین درب را انتخاب کنید. ما در این مقاله با معرفی انواع درب آهنی حیاط،  به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین درب آهنی را برای ساختمان یا آپارتمان خود انتخاب کنید.

 

درب فرفورژه ترک

 

انواع درب آهنی حیاط و ویژگی ‏های آن‏ها

همانطور که ذکر شد درب فلزی حیاط تنوع زیادی در طرح و مدل دارد. مشتریان می‏توانند با توجه به بودجه و نیاز خود یکی از این مدل‏ها را انتخاب کنند. در ادامه این مقاله برای آشنایی بیشتر برخی از مدل‏‏های ساده درب آهنی را به شما معرفی می‏کنیم.

درب آهنی ساده:

یکی از متداول‌ترین درب‏های آهنی حیاط، درب آهنی ساده است. با وجود این که این درب‌ها قدیمی هستند، اما ویژگی‏هایی دارند که هنوز مورد استقبال بسیاری از مشتریان درب فلزی حیاط است. این درب‏ها در مدل‏های مختلف و در کارگاههای معتبر ساخته می‌شوند. از انواع درب‏های آهنی ساده حیاط می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

درب آهنی حیاط

 

  • درب آهنی ساده تک لنگه و دو لنگه:

یکی از انواع مدل‏های درب آهنی ساده، مدل تک لنگه است. از این مدل‏ها برای مکان‏هایی استفاده می‌شود که افراد عبور می‏کنند. این درب‏ها برای محل عبور انواع اتومبیل مناسب نیستند. در بسیاری ساختمان‏ها درب پارکینگ از درب ورودی ساختمان یا آپارتمان مجزا است؛ بنابراین بر روی درب ورودی اصلی ساختمان، درب ساده آهنی تک لنگه نصب می‏شود. این مدل از درب‏ فلزی حیاط به دلیل کوچک‌تر بودن و وزن کمتر، قیمت پایین‏تری دارد؛ اما بعضی از مدل‏های لوکس و مدرن درب تک لنگه فلزی، قیمت بالاتری دارد.

درب فلزی فرفورژه لوکس کد ۷۵۰
بیشتر بخوانید

مدل دیگر درب آهنی ساده، درب دو لنگه فلزی است. این مدل درب‏ها در محل‌هایی که اتومبیل عبور می‏کند، نصب می‌شوند. البته برای عبور و مرور افراد نیز کاربرد دارند. قیمت درب آهنی دو لنگه مسلماً از درب تک لنگه فلزی بیشتر خواهد بود؛ زیرا به دلیل به دو لنگه بودن بزرگ‌تر است و وزن بیشتری دارد. افراد این درب‏ها را برای ساختمان‏هایی انتخاب می‏کنند که محل عبور و مرور افراد و اتومبیل یکسان است، بنابراین در تمام ساختمان‏های تجاری و مسکونی کاربرد دارند.

درب آهنی حیاط

 

  • درب آهنی حیاط مدل بسته و باز:

یکی دیگر از انواع رایج درب‏های آهنی ساده، می‏توان به مدل‏های بسته و باز اشاره کرد. مدل‏های باز درب آهنی به گونه‏ای طراحی شده اند که بخش‏هایی از درب دارای میله‏های عمودی یا افقی هستند و یا قسمتی از درب به طور مشبک طراحی شده است؛ بنابراین در این حالت ممکن است برخی افراد رهگذر از بیرون محیط داخل ساختمان یا حیاط را شما مشاهده کنند. به همین دلیل به این مدل‏ درب‏ها، درب‏های آهنی “مدل باز” می‏گویند.

از طرف دیگر مدل‏هایی از درب‏های آهنی هستند هیچ گونه طرحی مشبک یا میله‏ای ندارند و افراد خارج از ساختمان امکان مشاهده محیط داخل ساختمان یا حیاط شما را ندارند. به این مدل درب‏های آهنی ساده، “درب آهنی بسته” حیاط گفته می‏شود. افرادی که نسبت به حریم خصوصی منزل خود بسیار حساس هستند از این مدل درب‏ها استقبال می‏کنند. به طور کلی می‏توان گفت زیبایی و جذابیت مدل باز بیشتر از مدل بسته است، اما اگر می‏خواهید ساختمان یا آپارتمان شما امنیت بیشتری داشته باشد و حریم خصوصی آن حفظ شود، مدل بسته را انتخاب کنید.

سفارش درب حیاط در بندرعباس
بیشتر بخوانید

 

درب آهنی حیاط

 

 

  • درب آهنی ساده نفر رو:

در‏ب‏های نفر رو درب‏های کوچکی هستند که به اندازه عبور و مرور یک نفر ساخته می‏شود. این درب‏ها معمولاً در بخشی از درب‏های بزرگ یا دو لنگه تعبیه می‌شوند. این مدل‏های ترکیبی برای ساختمان‏هایی کاربرد دارد که ورودی ساختمان به طور مشترک هم برای عبور مرور افراد و هم برای عبور و مرور اتومبیل است. در واقع باز و بسته کردن درب بزرگ هنگام عبور و مرور افراد مشکل است و بنابراین درب نفر رو تعبیه شده روی درب بزرگ، عبور مرور افراد را آسان می‏کند.

قفل درب آهنی بزرگ و نفر رو مجزا است؛ بنابراین زمانی که برای باز کردن هر یک از درب‏ها به مشکل برخورد کردید، می‏توانید از قفل سازی‏های معتبر برای تعویض هر یک از قفل‏ها کمک بخواهید.

 

  • درب آهنی ریلی:

هنگام خرید درب فلزی حیاط، باید دقت کنید نحوه باز و بسته کردن درب آهنی ساده چگونه است. یکی از اشکال باز و بسته شدن درب آهنی، مدل ریلی یا آکاردئونی است. اگر درب آهنی حیاط شما بزرگ باشد، باز و بسته کردن آن دشوار است، می‏توانید این مدل را سفارش دهید. اگر درب حیاط شما ریلی باشد، حتی کودکان و افراد مسن می‏توانند آن را باز و بسته کنند. علاوه بر این، این درب‏ها امنیت ساختمان شما را تأمین می‏کنند.

 

چگونه درب آهنی حیاط را انتخاب کنیم؟

معمولاً مشتریان درب‏های آهنی حیاط در مورد انتخاب درب مورد نظر خود دچار سردرگمی می‌شوند، زیرا این درب‏ها در مدل‏ها، رنگ‏ها، اندازه‏ها و جنس‏های مختلف در بازار وجود دارند. برای خرید درب آهنی حیاط باید عوامل و فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید تا درب دلخواه خود را خریداری کنید. در ادامه به بررسی برخی از این فاکتورهای اساسی خواهیم پرداخت:

درب حیاط
بیشتر بخوانید

نوع رنگ درب: نوع رنگ آمیزی درب آهنی حیاط یک از عوامل اصلی در انتخاب آن است. باید دقت کنید که رنگ درب متناسب با نمای ساختمان شما باشد. علاوه بر این رنگ آمیزی درب به شیوه‏های مختلفی انجام می‏شود. معمولاً درب‏های آهنی به صورت تک رنگ یا ترکیبی رنگ آمیزی می‌شوند.

 

 

درب آهنی حیاط

اندازه و ابعاد درب را باید قبل از خرید درب حیاط مشخص کنید. یعنی باید نشخص کنید که درب تک لنگه فلزی می‏خواهید یا دو لنگه. علاوه بر این باید اندازه درب تک لنگه فلزی یا دو لنگه مورد نظر خود را باید بدانید. البته یک سری اندازه‏های استاندارد وجود دارد که معماران آن ابعاد را برای درب ورودی ساختمان یا پارکینگ در نظر می‏‏گیرند. پس از ساخته شدن درب، نصب آن را باید به نصاب‏هایی که با آهنگری آشنایی دارند، بسپارید.

ضخامت درب آهنی: یکی دیگر از فاکتورهای مهم هنگام خرید درب آهنی حیاط ضخامت آن است. هر چه ضخامت درب بیشتر باشد، میزان آهن بکار رفته در درب بیشتر خواهد بود و هزینه ساخت آن نیز افزایش خواهد یافت؛ اما امنیت درب‏های ضخیم در برابر ضربات بسیار بالا است؛ بنابراین، با توجه به بودجه و نیاز خود ضخامت درب آهنی را انتخاب کنید.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که حتماً پیش از خرید درب فلزی حیاط و انتخاب درب فلزی ساده، تمام این عوامل و فاکتورها در نظر بگیرید تا بهترین درب فلزی حیاط را انتخاب کنید.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *