توضیح مختصر در مورد برش لیزری:

برش لیزری یکی از فعالیت هایی می باشد که امروزه برای برش دادن انواع فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. درب فلزی پارکینگ یکی از درب های متنوع می باشد. در حقیقت برش لیزری نوعی فناوری می باشد که با متمرکز شدن اشعه لیزر، برش فلزات با بالاترین کیفیت انجام می شود.

 

 

در واقع متمرکز شدن اشعه لیزر در یک نقطه نیروی بسیار قدرتمندی را ایجاد می کند که قادر به بریدن اجسام سخت مانند فلزات می باشد. از اشعه لیزر برای حکاکی روی سایر اجسام و یا اشیا مانند پارچه، چوب، فلز، کاغذ و … استفاده می شود، همچنین از اشعه لیزر های صنعتی در صنایع مختلف چون صنایع نظامی، صنعت ساختمانی، صنعت هوافضا، صنعت پزشکی، صنعت آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ناگفته نماند که امروزه از برش لیزری برای ساخت انواع درب های فلزی مانند درب فلزی پارکینگ، درب فلزی ویلا، درب فلزی حیاط، درب فلزی CNC و …. استفاده می شود. صنایع فلزی توفیقی با به کارگیری فناوری برش لیزری قادر به ساخت و برش انواع درب های فلزی و نرده فرفورژه می باشد.

درب فلزی پارکینگ
درب فلزی پارکینگ

برش درب فلزی و روش های انجام آن

برش انواع فلز ها عموما به دو روش انجام می شود که می توان به روش مدرن و روش سنتی اشاره کرد. در اینجا قصد داریم به بررسی برخی از آن ها بپردازیم.

روش سنتی:

روش سنتی برای برش فلزات شامل چند روش می باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. روش فرزکاری: این روش، یکی از روش های سنتی و همچنین قدیمی برای برش فلزات می باشد.
 2. روش تراشکاری: یکی دیگر از روش های سنتی در برش فلزات، روش تراشکاری می باشد. در این روش، تراشکاری قطعات فلزی به صورت دورانی انجام می شود، همچنین امکان ایجاد و یا تولید اشکال مختلف و متنوع توسط این روش نیز وجود دارد.
 3. سنگ زنی: سنگ زنی یکی دیگر از روش های سنتی می باشد، در این روش جهت برداشتن ماده از سطح فلزات، با کمک سایش سنگ ها انجام می شود. از این روش برای تولید سطح های با کیفیت استفاده می شود.
 4. سمباده زنی: روش سمباده زنی مانند روش سنگ زنی می باشد، اما در روش سمباده زنی حجم بار برداشته شده از سطح فلز نسبت به حجم بار برداشته شده در روش سنگ زنی کمتر می باشد.
درب فرفورژه در اهواز
بیشتر بخوانید

رزوه زنی: روش های مختلفی برای تولید انواع پیچ و مهره وجود دارد که در هر کدام از روش ها، دستگاه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که می توان به  استفاده از دستگاه قلاویز و حدیده، دستگاه های فرز یا تراش و دستگاه های رولینگ و فرمینگ اشاره کرد

درب فلزی مدرن
درب فلزی مدرن

روش مدرن:

روش مدرن برای برش فلزات شامل چند روش می باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. برش به وسیله روش هواگاز: روش هواگاز یکی از روش های مدرن می باشد که برای برش دادن فلزات به اشکال و یا ابعادی که دارای گوشه های تیز و دقیق می باشند، بهترین گزینه خواهد بود.
 2.  
 3. از این روش عموما برای برش فلزاتی چون آهن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر می باشد از روش نامبرده برای برش فلزاتی با ضخامت 10 میلی متر تا 2000 میلی متر مناسب می باشد. ناگفته نماند که توسط روش های دیگری می توان فلزات با ضخامت های 6 میلی متر تا 300 میلی متر را برش داد.
 4. برش پلاسما: این روش به دلیل تنوع قیمت و تنوع کارایی، یکی از روش هایی می باشد که بسیار کاربردی می باشد و سرعت بالاتری نسبت به برش هواگاز دارد.
 5. برش لیزری: یکی از روش های مدرن بسیار پر مصرف در برش فلزات، برش لیزری می باشد که این روش قادر به برش انواع فلزات می باشد. اما برای برش انواع فلز ها از لیزر های مختلف استفاده می شود. این روش قادر به برش فلزات با ظخامت هایی بین 10 میلی متر تا 25 میلی متر می باشد.
 6.  
 7. از دیگر ویژگی های این روش می توان به دقت و کیفیت بسیار بالای آن اشاره کرد. لازم به ذکر می باشد که این روش بسیار آسان می باشد و هنگام برش فلزات با ضخامت کم سرعت بالایی دارد. اما سرعت این روش هنگام برش فلزات با ضخامت بالا کاهش می یابد. برش لیزری بدون اپراتور نیز انجام می شود. برای تهیه انواع درب ها به ویژه درب فلزی پارکینگ، از فناوری برش لیزری استفاده می شود.
 8. برش واترجت: یکی دیگر از روش های مدرن در جهت برش فلزات، روش واترجت می باشد. در این روش، برش فلزات توسط فشار آب صورت می گیرد. این برش به صورت بسیار دقیق انجام می شود. کیفیت گوشه ها و لبه های فلزات برش داده شده توسط این روش نسبت به برش های لیزری هم بالاتر می باشد، زیرا در این روش فلز تحت تاثیر گرما قرار نخواهد گرفت.
 9.  
 10. این روش قابل استفاده برای انواع فلزات با هر ضخامتی می باشد. از این نوع روش در ساخت درب فلزی پارکینگ استفاده می شود.
 11. برش ورق با گیوتین: عموما برای برش بهتر، سریع تر و همچنین بهینه ورقه های فلزی، از این روش استفاده می شود. برش های ایجاد شده توسط این روش بسیار تمیز و با کیفیت می باشد. این دستگاه مجهز به سی ان سی می باشد تا فعالیت دستگاه را بهتر کنترل کند. از این روش برای تهیه سایز لوازم فلزی مانند درب فلزی CNC استفاده می شود.
قیمت میلگرد ۹۶/۹/۲۷
بیشتر بخوانید
درب برش لیزری
درب برش لیزری

 

استفاده از روش برش لیزری برای ساخت درب فلزی پارکینگ نسبت به روش های سنتی چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از برش لیزری مزایای زیادی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بعد از انجام برش لیزری، نیازی به ماشین کاری نمی باشد.
 2. یکی دیگر از مزیت های برش لیزری عدم ایجاد پلیسه و سوختگی در سطح فلزات و اشیا می باشد.
 3. در برش های لیزری اشعه به صورت کانونی روی یک نقطه از اجسام متمرکز می شود در نتیجه قبل و  بعد از برش دمای آن ها به شدت تغییر می کند.
 4. در این روش خواص فیزیکی و خواص مکانیکی متریال مورد استفاده به خوبی حفظ می شود.
 5. برش لیزری سرعت بسیار بالایی دارد، در نتیجه سرعت برش فلزات بسیار بالا می باشد.
 6. با استفاده از ابزار های مختلفی چون اتوکد به راحتی می توان طرح ها و نقشه های متنوع ای را روی اشیا مختلف مانند درب فلزی پارکینگ اجرا کرد.
 7. هنگام استفاده از برش لیزری برای برش دادن فلزات، هیچ گونه فشاری به قطعه مورد نظر وارد نخواهد شد در نتیجه قطعه مصرفی له نخواهد شد و لبه های آن تغییر شکل نمی دهد. در حقیقت درب فلزی پارکینگ که با فناوری سی ان سی تولید می شوند بدون تغییر شکل برش داده می شوند.
 8. برش دادن فلات توسط برش لیزری با دقت بسیار بالایی انجام می شود. لازم به ذکر می باشد که میزان دقت و کیفیت برش دادن قطعات با توجه به ضخامت فلزات تغییر می کند.
درب فلزی cnc
درب فلزی cnc

در برش لیزری از چه لیزر هایی استفاده می شود؟ :

درب فرفورژه در کرج
بیشتر بخوانید

از انواع لیزر های مصرفی در برش لیری می توان به لیزر گازی، لیزری شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد، لیزر فیبری و … اشاره کرد که هر کدام ویژگی های مختلفی دارند. در صنعت عموما از دو نوع لیزر استفاده می شود که شامل لیزر های جامد و گازی می باشند.

در دستگاه های برش لیزری صنعتی از لیزر های مختلفی استفاده می شود. پر کاربرد ترین لیزر های مصرفی در دستگاه های برش لیزری شامل موارد زیر می باشد.

 

 • لیزر CO2: این لیزر عموما برای حکاکی و برش ماده مورد نظر استفاده می شود و باعث ضعیف شدن ماده می شود. در ساخت درب فلزی پارکینگ از نوع فرفورژه از این نوع لیزر استفاده خواهد شد.
 • لیزر های Nd و Nd-YAG  : لیزر های Nd و Nd-YAG  از دیگر لیزر های مصرفی می باشند. این دو لیزر سبک می باشند و روش یکسانی دارند. تنها تفاوت آن ها در کاربردشان می باشد.
 • لیزر های  ان دی هنگامی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به تضعیف ماده می باشد و هنگامی که برش متریال مورد نظر باید با قدرت بسیار بالا و تکرار پذیری بالا انجام شود از این نوع لیزر استفاده می شود.
 • اما از لیزر Nd-YAG  هنگامی استفاده می شود که نیاز به حکاکی، تضعیف ماده و همچنین هنگامی که به قدرت بسیار زیاد نیاز باشد.

لازم به ذکر می باشد که هر سه لیزر نامبرده در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال  در برشکاری صنعتی از لیزر  CO2  برای متریال های مختلف چون فولاد، آلومینیوم، فولاد ضدزنگ، تیتانیم، کاغذ، موم، پلاستیک، چوب و پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر YAG عموما برای برش و حکاکی فلزات و سرامیک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

درب فرفورژه
درب فرفورژه

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *