کلمه فرفورژه به چه معنی می باشد؟

فرفورژه یعنی فورج کردن، در حقیقت این روش یکی از روش های مصرفی در فشرده سازی و متمرکز کردن فلزات از زمان بین النهرین باستان می باشد. فورج یکی از تکنیک های اساسی در ساخت فلزات می باشد. این فرایند یک فرایند کارآمد تر، سریع تر و بادوام تر می باشد. امروزه عمل جعل توسط پرس و یا با استفاده از چکش که توسط هیدرولیک، برق و یا هوا فشرده شده است، انجام می شود. فورج کردن برای تهیه درب فلزی فرفورژه و نرده فرفورژه استفاده می شود.

فورج و مزایای آن:

عمل جعل یک عمل تهاجمی می باشد که منجر به تغییر شکل فلز و جریان نزولی دانه ها می شود که منجر به حفظ قدرت فلز می شود. جریان دانه ها اثرات جانبی متفاوتی دارد که می توان به حذف نقص ها، غلظت ها و تخلخل در محصول و … اشاره کرد. از دیگر مزایای عمل جعل می توان به هزینه نسبتا پایین آن اشاره کرد. ساخت ابزار جعل باعث افزایش سرعت ساخت محصولات با کاهش میزان خرابی می باشد

درب فرفورژه
درب فرفورژه

انواع فورج:

فورج عموما در دو نوع داغ و سرد انجام می شود.

فورج داغ : در فورج داغ و یا جوشکاری داغ، فلزات به دمای بالاتر از دمای مورد نیاز جهت باز شدن نیاز دارند. در حقیقت در روش فورج داغ، فلزات به دمای 2300 درجه فارنهایت حرارت احتیاج دارند. یکی از مزیت های فورج داغ کاهش انرژی لازم جهت ساخت وسایل فلزی می باشد. در حقیقت در این روش به علت گرمای بیش از حد، قدرت عملکرد کاهش می یابد و باعث بهبود انعطاف پذیری می شود. همچنین محصولات بدون تناقضات شیمیایی تولید می شوند.

درب های فرفورژه
بیشتر بخوانید

فوج سرد: فورج سرد، یکی از روش هایی می باشند که عموما در دمای اتاق انجام می شوند. ناگفته نماند که برای انجام فوج سرد نیز می توان از دمای زیر کریستالیزاسیون استفاده کرد. لازم به ذکر می باشد که بعضی از فلزات مانند فولاد با کربن زیاد در برابر فوج سرد مقاوم می باشند. جعل سرد دارای تکنیک ها و یا مهارت های متعددی می باشد که می توان به جمله خم شدن، اکسترود کردن، سرخ کردن، سرماخوردگی و … اشاره کرد. در فوج سرد به تجهیزات قوی تر احتیاج می باشد و همچنین تطبیق پذیری افزایش می یابد، در نتیجه قیمت بالاتری خواهد داشت. نرده فرفرورژه انواع مختلفی دارد که انتخاب آن ها عموما به سلیقه افراد بستگی دارد

درب فرفورژه
درب فرفورژه

با انواع دسته های فورج آشنا شوید :

فرایند های ویژه و خاص دیگری علاوه بر قالب سازی داغ و سرد وجود دارد که می توان به سه دسته تقسیم کرد. این سه دسته شامل موارد زیر می باشند:

  1. شکل کشیدن که با کاهش عرض محصول و افزایش طول محصول همراه می باشد.
  2. فرورفتگی که با افزایش عرض محصول و کاهش طول محصول همراه می باشد.
  3. شکل گیری فشرده که جریان را در چند جهت و به صورت سفارشی فراهم می کند.

هر کدام از دسته های نامبرده دارای انواع خاصی از فورج می باشد. در صورتی مسطح می افتد هیچ گونه پروفیلی در فورج وجود نخواهد داشت. این فرآیند به فورج معدن باز معروف می باشد.

در طراحی باز و یا فوج باز حرکت صحیح قطعه کار باید بیش از 200000 پوند باشد، همچنین وزن و طول آن 80 فوت  می باشد. این کار برای شکل گیری شمش ها قبل از شکل گیری بسیار موثر می باشد. فورج بسته شدن و یا فورج مرگ بسته عموما به معنای فشرده سازی جعل می باشد، باعث استفاده از قالب ها می شود. قالب ها به غبطه متصل می باشند و یک چکش فلز های مذاب را به حفره ها منتقل می کند.

خرید درب پارکینگ در اهواز
بیشتر بخوانید

عموما در جعل هندسه های پیچیده از ضربه های چندگانه و یا حفره های مرگبار استفاده می شود.ابزار اولیه مورد نیاز با توجه به عملیات کوتاه مدت دارای هزینه های متفاوتی می باشند. جعل کردن جعبه کاربرد های متفاوتی دارد که می توان به تولید قطعات خودرو و ابزار سخت افزاری اشاره کرد.

درب فرفورژه لوکس
درب فرفورژه لوکس

مطبوعات فورج:

عامل اصلی در مطبوعات فورج، فشرده سازی می باشد. برای این که فلز به شکل مورد نظر تبدیل شود، فلز روی یک ماتریس قرار می گیرد و به طور مداوم به آن فشار وارد می شود تا به شکل دلخواه برسد.فشرده سازی مطبوعات مزایایی دارد که می توان به ، توانایی سازنده برای نظارت و کنترل سرعت فشرده سازی خاص است اشاره کرد. پرس می تواند به صورت فورج داغ و یا فورج سرد انجام شود.

فورج رول:

یکی از فرایند هایی می باشد که برای افزایش طول سیم و یا میله استفاده می شود. فرد سازنده، میله های فلزی گرم را بین دو رول استوانه ای قرار می دهد، سپس برای شکل دادن به فلز از چرخش و فشار متناوب استفاده می شود. از مزایای این روش می توان به حذف فلش و ساختار دانه ای برتر اشاره کرد. از فورج رول برای تهیه نرده فرفورژه استفاده می شود. در حقیقت برای تهیه نرده های لازم در نرده فرفورژه از میله های تولید شده توسط فورج رول می باشد. در حقیقت میله های استفاده شده در نرده فرفورژه کیفیت بالایی دارند.

درب فلزی مدرن
درب فلزی مدرن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *