نرده-فرفورژه

نرده-فرفورژه


نرده فرفورژه آلومینیومی

یکی از نرده هایی که امروزه از آن ها به شدت استفاده می شود، نرده فرفورژه آلومینیومی می باشد. این نوع نرده ها تنوع بالایی دارند و خلاقیت در این نوع نرده ها بسیار زیاد می باشد.

نرده های فرفورژه آلومینیومی را می توان جایگزین مناسب برای نرده های سبک کلاسیک و مدرن قرار داد. هنگام ساخت و ریخته گری این نوع نرده ها از آلومینیوم های خالص و یا شمش های آلومینیوم استفاده می شود. ناگفته نماند که از آلومینیوم و انواع فلزها می توان برای تولید انواع درب فلزی پارکینگ، درب فلزی حیاط و … اشاره کرد.

مزیت نرده های فرفورژه آلومینیومی:

نرده های فرفورژه تولید شده توسط آلومینیوم مزیت های زیادی دارند که می توان به خاصیت ضد زنگ زدگی آن ها اشاره کرد. در حقیقت این نوع نرده ها در دراز مدت دچار زنگ زدگی نمی شوند در نتیجه طول عمر بلندتری خواهند داشت.

از تمامی مدل های نقاشی، منبت کاری و … می توان در فرایند تولید و ساخت نرده های آلومینیومی استفاده کرد و نقش های مورد نظر را به خوبی روی آن ها اجرا کرد.

نرده فرفورژه
نرده فرفورژه

فرآیند تولید نرده های فرفورژه آلومینیومی:

در فرآیند تولید نرده های فرفورژه آلومینیومی از مذاب آلومینیوم استفاده می شود. مذاب آلومینیوم مصرفی به شدت روان می باشد در نتیجه در فرآیند تولید و ریخته گری این مواد به خوبی شکل می گیرند، به عبارت دیگر این متریال به راحتی تمام شکل های نقشه اصلی را می توان در قالب ریخته گری قرار داد و این متریال نقش ها را به خوبی تحت پوشش قرار می دهد.

حفاظ فرفورژه
بیشتر بخوانید

در حقیقت ساخت قالب های صنعتی، بهترین نوع ریخته گری در نرده های آلومینیومی می باشد. در قالب های نامبرده امکان پلیسه شدن و برآمدگی های احتمال کاهش می یابد در نتیجه به راحتی می توان نرده ها را در تناژ بسیار بالا و با سرعت تولید کرد. دقت شود که در فرآیند قالب گیری طرح اولیه ایجاد شده با استفاده از نرم افزار های مختلف مانند سی ان سی باید عاری از درجه های منفی و یا شیب های منفی باشد. وجود شیب و یا درجه های منفی بعد از قالب گیری و برداشتن امکان شکستن آن ها وجود خواهد داشت.

طراحی نرده فرفورژه آلومینیومی با استفاده از نرم افزار:

برای طراحی نرده های فرفورژه با استفاده از نرم افزار های مختلف باید ظوابط را به خوبی در نظر گرفت. در حقیقت باید ضخامت نرده ها، رگه های شیب و همچنین کشیدگی های کناره های طرح باید با یکدیگر موازی باشند. از برنامه های مصرفی جهت طراحی شکل و نقشه می توان به برنامه اتوکد، تری دی مکس،راینو ،کتیا و … اشاره کرد.

لازم به ذکر می باشد که برای اجرای طرح ها و یا نقشه های تولید شده می توان برای تولید قالب های مناسب از بخش سی ان سی کمک گرفت و قالب های مورد نیاز را با استفاده از دستگاه های سی ان سی فلزات و یا چول استفاده کرد

نرده فرفورژه
نرده فرفورژه

قالب های چوبی مصرفی در تولید نرده های آلومینیومی:

قالب های چوبی یکی از قالب های مصرفی در تولید نرده های آلومینیومی می باشند که عموما از چوب های خشک و یا چوب های ام دی اف تولید شده اند.

نرده فلزی لوکس کد ۱۷۹
بیشتر بخوانید

استفاده از قالب های چوبی راحت م باشد اما به زمان زیادی احتیاج می باشد. قالب های مصرفی برای تولید نرده های آلومینیومی دو عدد می باشند که باید به صورت قرینه و همزمان توسط سی ان سی دستخوش تغییرات شوند. در ریخته گری فلزات به صورت شنی باید دو قطعه بعد از فرآیند ریخته گر به هم بچسبند سپس پلیسه ها و مواد اضافی از نرده ها جدا شوند. این روش به سنتی معروف می باشد.

قالب های صنعتی:

یکی دیگر از انواع قالب های مصرفی، قالب های صنعتی می باشند که بعد از طراحی و تهیه قالب باید یک عدد پانل فلزی از جنس آلومینیوم و یا چدن در یر دستگاه سی ان سی گذاشته شود. سی ان سی فلزات بر عکس سی ان سی چوب ها می باشد. در حقیقت در سی ان سی چوب باید نقشه و یا طرح به صورت برجسته روی متریال ایجاد شود اما در قالب فلزی باشد نقشه به صورت فرورفته ایجاد شود تا محل مناسب برای ریخته گری آلومینیوم وجود داشته باشد.

در ریخته گری صنعتی دو دیواره و یا دو لایه به یکدیگر می چسبند در نتیجه محفظه برای قرار گیری مواد مذاب مهیا می شود. بعد از ریختن مواد باید حدود 15 دقیقه صبر کرد سپس جداره ها را از هم جدا کرد.  لازم به ذکر می باشد که در قالب های چوبی و یا روش های سنتی به مدت زمان زیادی جهت سرد شدن مواد احتیاج می باشد. بعد از خارج کردن باید سطح آن را تمیز کرد تا سطح براق آلومینیوم دیده شود.

نرده لوکس آلومینیومی کد ۹۴۳
بیشتر بخوانید
نرده فرفورژه
نرده فرفورژه

در نرده فرفورژه آلومینیومی باید به چه نکاتی توجه کرد:

  1. ارتفاع نرده و ضخامت نرده های فرفورژه آلومینیومی
  2. خشک و یا نرم بودن متریال های استفاده شده در تولید نرده ها
  3. داخل نرده های آلومینیومی از پایه های مناسب استفاده شده باشد زیرا امکان اتصال آن ها به فلز ممکن نخواهد بود.
  4. طول هر کدام از نرده ها باید به گونه ای باشند که هنگام نورد کاری، آلومینیوم تحمل قوس را داشته باشد.

رنگ پذیری نرده ها:

نرده های آلومینیومی را می توان با استفاده از اکثر رنگ های صنعتی و ساختمانی رنگ کرد، در حقیقت نرده فرفورژه آلومینیومی خاصیت رنگ پذیری بسیار بالایی دارند. حتی می توان از ورق های طلا برای تزیین آن ها استفاده کرد. نرده های فرفورژه هیچ گونه محدودیتی ندارند و افراد ماهر می توانند به راحتی ایده های خود را نمایان کنند.

نرده فرفورژه
نرده فرفورژه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *