پنجره هلالی چه نوع پنجره‏ ای است؟

پنجره هلالی، یکی از انواع پنجره‏ها است که نقش مهمی در زیبایی ساختمان دارد. قبل از ظهور پنجره‏ های جدید، از این پنجره‏ها بیشتر استفاده می‏شد. به طور کلی مدل‏های مختلف پنجره از ذهن خلاق انسان سرچشمه می‌گیرند و در مورد تاریخچه پیدایش پنجره می‌توان بیشتر تحقیق کرد.

از طرف دیگر با بررسی انواع پنجره‏ها در کشورها و مناطق مختلف می‌توان به منشأ وجود انواع پنجره و ریشه فرهنگی آن‏ها پی برد. پنجره هلالی فلزی از انواع مختلف پنجره ها است که با توجه به معماری و طراحی داخلی ساختمان، طراحی و ساخته می‌شود.

 

پنجره هلالی فلزی

 

این پنجره ها به نام پنجره قوس دار هم شناخته می‌شوند و در ساختمان‏ها با طراحی جدید و قدیم اجرا می‌شوند. صاحبان ساختمان‏ها می‏توانند پنجره هلالی فلزی را با سایر مدل‏ها ترکیب کنند تا ساختمان ظاهری یکنواخت نداشته باشد و یک هماهنگی در کل ساختمان مشاهده شود.

این سبک پنجره را می‌توان برای درب‌های بالکن هم استفاده کرد، زیرا باعث عبور نور بیشتر به داخل فضای ساختمان می‌شود و جذابیت منزل شما را افزایش می‏دهد.

نحوه ساخت پنجره هلالی

ارتفاع پنجره های هلالی به اندازه پنجره های لولایی معمولی و عرض آن‏ها به اندازه پنجره های سایبانی است. امروزه با ورود تکنولوژی‏های روز، پنجره هلالی دوجداره هم ساخته می‌شود و به دو مدل کلاسیک ویترینی و مسجدی تقسیم می‌شوند. هر دو مدل از این پنجره‏ها باعث افزایش زیبایی و جذابیت ساختمان شما می‌شوند.

در واقع این پنجره‏ها در ساختمان‏های مدرن و یا مسجدهایی که گنبد دارند طراحی و اجرا می‌شوند. دلیل اصلی انتخاب این سبک پنجره‏ نسبت به سایر پنجره ها، زیبایی و جذابیت خاص آن است. در واقع این زیبایی و جذابیت جز ویژگی‏های اصلی پنجره هلالی محسوب می‌شود. این پنجره‏ها باید توسط افراد با تجربه و ماهر ساخته شوند؛ زیرا فرآیند ساخت نسبت به پنجره‏های ساده و کلاسیک پیچیده تر است.

درب لیزری در یاسوج
بیشتر بخوانید

پنجره هلالی فلزی

عملکرد دستگاهی که برای ساخت هلال در پنجره‏ هلالی استفاده می‌شود به گونه ای است که با آب یا مخلوط آب و گلیسیرین کار می‏کند. وقتی دمای دستگاه و آب بالا می‏رود، پروفیل پنجره نرم و انعطاف ‌پذیر می‌شود. سپس پروفیل نرم شده در قالب‏های مخصوصی قرار می‌گیرند تا حالت هلالی پیدا ‏کند.

پس از شکل گیری کامل پروفیل، به آن فرصت داده می‌شود تا سرد شود. پس از سرد شدن بخش هلالی به آن بخش از قاب پنجره که از قبل ساخته است از طریق جوشکاری متصل می‌شود. بعد از این مراحل، شیشه‏های پنجره با قالب مخصوصی برش داده می‌شوند و روی بخش هلالی نصب می‌شوند.

از ویژگی‏های اصلی پروفیل‌ دوجداره UPVC ، انعطاف‌پذیری و قابلیت تغییر شکل آن به ‏اشکال مختلف هندسی مانند هلالی، مثلثی، ذوزنقه، دایره و بیضی است.

برای تغییر شکل و خم کردن پروفیل‌ دوجداره UPVC دستگاههای مخصوصی طراحی شده اند که قابلیت افزایش دما تا 150 درجه سانتیگراد را دارند. این دما برای تغییر شکل و خم شدن این پروفیل‏ها بسیار مناسب است.

برای تغییر شکل دادن پروفیل ابتدا آن را در داخل دستگاه با دمای 150 درجه قرار دهید. پس از یک زمان معین پروفیل به راحتی حالت می‏گیرد و خم می‌شود. در این مرحله برای اینکه شکل مورد نظر روی آن پیاده شود، پروفیل را داخل قالب قرار می‏گیرد تا به شکل دلخواه درآید.

وقتی پنجره هلالی را به درستی با سایر مدل‏های پنجره ساختمان خود ترکیب کنید، علاوه بر هماهنگی و جذابیت بیشتر، ساختمان شما نورگیر می‌شود و تهویه مناسبی خواهد داشت.

هلال پنجره هلالی شامل موارد زیر است:

 1. آرک
 • هلالی
 • نیم دایره
 • بیضی
 1. ویترنی
 • داخلی
 • بیرونی
درب فلزی دو لنگه و نفر رو طرح لیزری کد ۵۶۸
بیشتر بخوانید

کلیه مراحل ساخت پنجره‏های هلالی یعنی از اندازه گیری و طراحی الگو تا مرحله نصب، باید توسط افراد متخصص و با دستگاههای مجهز و پیشرفته انجام شود. برای ساخت یک هلال استاندارد از ابزارها و دستگاههای تخصصی استفاده می‌شود تا پروفیل‏های UPVC بدون آسیب دیدگی و رنگ پریدگی به شکل و حالت دلخواه درآیند.

انواع مدل‏های پنجره هلالی

 در ادامه این مقاله انواع سبک‏های پنجره هلالی را به شما معرفی خواهیم کرد

 • پنجره دوجداره هلالی مسجدی:

این مدل پنجره ها نسبت به سایر مدل‏های معمولی و ساده، قیمت بالاتری دارد؛ زیرا فرآیند ساخت بخش هلالی و نصب شیشه آن بسیار پیچیده و مشکل است. متخصصان برای ساخت این نوع پنجره‏ ها زمان زیادی را صرف می‌کنند و از ابزارآلات پیشرفته و افراد ماهر و متخصص برای ساخت آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل قیمت این مدل پنجره‏ها بسیار گران‌تر است.

نحوه تعیین قیمت پنجره‏های هلالی مسجدی، بر مبنای تعداد هلال‌های طراحی شده محاسبه می‌شود؛ یعنی هر چه تعداد هلال‏ها بیشتر باشد، قیمت پنجره هم بیشتر خواهد شد. علاوه بر این اگر از هلال ویترینی یا کرو  استفاده شود، قیمت پنجره مسجدی بیشتر از سبک هلال معمولی خواهد بود.

دلیل بیشتر بودن قیمت هلال ویترینی، خم کردن شیشه پنجره به اندازه هلال پنجره است. در واقع هزینه خم کردن شیشه به هزینه‏های ساخت پنجره اضافه می‌شود.

پنجره هلالی فلزی

 • پنجره دوجداره هلالی لمینت

پنجره هلالی لمینت از جنس یو پی وی سی است که در ابعاد و اندازه‏های مختلف آن را ساخته می‌شود. ساخت این پنجره‏ها پس از اندازه گیری توسط متخصصان آغاز می‏گردد. رنگ این نوع پنجره ها یا به رنگ سفید است یا به رنگ چوب. پنجره هلالی دوجداره هم فضای شما را نورگیر می‏سازد و هم زیبایی نمای ساختمان شما را افزایش می‏دهد. از این سبک پنجره‏ها هم برای درب بالکن و هم برای درب ورودی آپارتمان استفاده می‌شود.

درب اهنی نفر رو با طرح لیزر کد ۴۴۶
بیشتر بخوانید

مانند پنجره هلالی می‌توانید، پنجره لمینت  را با سایر مدل‏های پنجره ترکیب و از مزایای زیبایی و تهویه مطبوع بهره مند شوید. این پنجره‏ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در شرایط آب و هوایی مختلف دچار آسیب دیدگی یا خوردگی نمی‏شوند. علاوه بر این نیاز به مراقبت و نگهداری در طول زمان ندارند. از ویژگی‏های مهم و بارز پنجره‏های هلالی دوجداره، ایجاد عایق صدا و آلودگی هوا است. این پنجره‏ها تا 75 درصد می‏توانند عایق صدا و آلودگی هوا باشند.

 • پنجره قوس دار لمینت

پنجره قوس دار لمینتی موجب ایجاد نمایی زیبا، شیک مدرن، سنتی، صنعتی و مذهبی برای انواع ساختمان‏ها می‎‏شود. افراد با سلیقه‏های مختلف این نوع پنجره ها را می‏توانند انتخاب کنند. پنجره قوس دار لمینت مانند مدل دوجداره، عایق انرژی است و به دلیل استفاده از دستگاههای پیشرفته برای ساخت آن، قیمت بسیار بالایی دارد. برای تغییر این پنجره به حالت عادی، قسمت قوس دار پر می‎‏شود. همچنین شیشه پنجره را می‌توانید طبق حالت عادی عایق بندی کنید و آن را به شکل عادی درآورید.

از مزایای پنجره هلالی فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • این پنجره‏ها عایق انرژی هستند و با توجه به طراحی خاص آن نمای زیبایی را به ساختمان شما می‏بخشد
 • این پنجره‏ها در اندازه‎‏های کوچک با لولا و به صورت تاشو در بازار موجود هستند.
 • در مدل‏های یو پی وسی با شیشه‏های دو و سه جداره، اتصالات و اجزای مختلف پنجره، موجب افزایش زیبایی و عایق بندی ساختمان می‌شود.
 • این پنجره‏ها امکان ورود نور خورشید را به طور مطلوب در داخل منزل فراهم می‌کنند. به همین دلیل زیبایی منزل شما در روز آفتابی با وجود پنجره هلالی فلزی ‏ دو چندان می‌شود.

اخبار و مقالات


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/ukffmkxv/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/ukffmkxv/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

انواع مدل‏های پنجره هلالیپنجره فلزیپنجره هلالیپنجره هلالی چه نوع پنجره‏ ای است؟تصاویری از جدیدترین مدل های متنوع درب و پنجره فلزیمزایای پنجره هلالینحوه ساخت پنجره هلالی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *