چدن چیست؟

🔴 چدن چیست؟

چدن یکی از بیشمار آلیاژهای آهن به حساب می آید که با توجه به میزان بالای کربن از سختی قابل توجهی برخوردار است.

چدن را از ذوب کردن چدن خام و یا آهن خام در کوره های بزرگ به وجود می آورند که با توجه به انواع ناخالصی های آن دارای رنگ و ویژگی های متفاوتی خواهند بود.

دو دسته از معروف ترین نمونه های چدن با رنگشان شناخته شده اند.

· چدن خاکستری
این نمونه چدن به علت داشتن مقادیر زیادی از گرافیت، ساختاری شکننده دارد و از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد که کار با آن را در صنعت بسیار آسان کرده است.

· چدن سفید
میزان بالای آهن کاربید باعث شده تا ظاهر این نوع آلیاژ به رنگ سفید دربیاید. وجود این عنصر در ساختار چدن سفید سختی آن را بسیار بالا برده و کاربرد این ماده را کاهش داده است به گونه ای که در صنعت چندان با این مورد برخورد نمی کنیم.

از مهم ترین ویژگی های چدن می توان به مقاومت آن اشاره کرد که توانایی چکش خواری آن را تا حدودی افزایش داده است.

قابلیت انعطاف پذیری چدن باعث شده است تا بتوان آن را به هر قالبی ریخت و نتیجه مطلوبی گرفت. با استفاده از این عنصر می توان انتظار در آوردن ظریف ترین طرح ها را نیز داشت.

در کنار تمام ویژگی های خوب چدن می توان به هزینه کمی اشاره کرد که در مقایسه با آهن خواهد داشت و البته ماندگاری و مقاومتی که در برابر انواع ساییدگی ها به وجود خواهد آمد.

فرفورژه چیست؟
بیشتر بخوانید

از چدن در صنایع متعددی چون خودرو سازی، و ساخت لوله های حمل مایع استفاده می شود. شاید تا به حال نام قابلمه های چدنی به گوشتان خورده باشد که در آن صورت باید بدانید چدن در آشپزخانه ها نیز نقش بزرگی ایفا می کند.

در  فرفورژه نیز از این ماده برای تولید انواع قطعات فرفورژه استفاده می شود که دلیلش را برایتان شرح داده ایم.

استفاده از چدن نه تنها کیفیت کار را پایین نخواهد آورد بلکه به نوعی باعث افزایش کیفیت و ماندگاری آن نیز می شود این ها همه در حالی است که کاهش چشم گیری در قیمت محصول به وجود خواهد آمد. .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *