برش لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟

به فناوری که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می کنند، برش لیزری می گویند و از این فناوری در صنعت استفاده های مختلفی می شود. از طریق استعمال اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر بر روی اجسامی که باید برش داده شوند صورت می گیرد. از برش لیزری در صنایع مختلفی مانند، صنعت ساختمانی، هوافضا، پزشکی، صنایع نظامی، ارتباطی، پژوهشی، فیزیک، شیمی، پزشکی و آزمایشگاهی استفاده می شود.

برش cnc، با تمرکز بر قدرت لیزر با توان بالا باعث ایجاد برش بر روی سطوح می شود. اشعه لیزر با گرمایی که بر روی اجسام ایجاد می کند باعث ذوب و یا بخار شدن آن ها می شود.

عملکرد دستگاه برش cnc به این صورت است که بر روی سطح مورد نظر متمرکز شده و هدایت می شود. عملکرد دستگاه برش cnc به جنس ماده برش خورده بستگی داشته و سطح فلزی را ذوب می کند. برای برش لیزری فلزات سه راه وجود دارد که شامل، برش cnc گاز، کریستال و فیبر لیزر می باشد. لیزر برای برش متریال هایی مثل آلومینیوم، فولاد و آلیاژهای آلومینیوم مناسب است. فرآیند برش cnc توسط کامپیوتر کنترل می شود و این تکنولوژی نسب به سایر تکنیک های برش خطای کمتری دارد و بسیار کارآمد و دقیق است.

تکنولوژی برش cnc امروزه بسیار پیشرفت کرده و در صنعت های مختلفی کارایی دارد و در تمام شاخه های معماری و طراحی داخلی استفاده می شود.

امروزه از برش های cnc برای ساخت انواع درب های فلزی مانند درب فلزی پارکینگ، درب فلزی حیاط، درب فلزی ویلا، درب فلزی سی ان سی و … استفاده می شود. با استفاده از برش لیزری می توان انواع درب فلزی و فرفورژه را در طرح های مختلف اجرایی کرد.

 

برش لیزر

 

روش انجام برش درب فلزی

برای برش فلزات از دو روش سنتی و مدرن استفاده می شود که هر کدام از این روش ها دارای مراحل مختص به خود هستند در ادامه به مراحل برش فلزات به روش های سنتی و مدرن  بیشتر اشاره خواهیم کرد.

روش سنتی: این روش از برش خود به روش های دیگری تقسیم می شود مثل؛ روش فرزکاری، روش تراشکاری، سمباده زنی و روش سنگ زنی، رزوه زنی

روش فرزکاری، از روش های سنتی است که از آن برای برش فلزات استفاده میشد.

طرح لیزری هلیا
بیشتر بخوانید

تراشکاری، از روش های سنتی است که در این روش قطعات به صورت دورانی تراش داده می شوند. در برش فلزات به روش تراشکاری امکان ایجاد اشکال مختلف وجود دارد.

سنگ زنی، از روش های سنتی دیگری است که در آن برداشتن ماده از سطح فلزات با استفاده از سایش سنگ ها صورت می گیرد. از روش سنگ زنی برای تولید سطح های با کیفیت استفاده می شود.

سمباده زنی مشابه روش سنگ زنی است با این تفاوت که حجم بار برداشته شده از فلز در روش سنگ زنی بیشتر از این روش است.

رزوه زنی، برای تولید انواع پیچ و مهره استفاده می شود. برای طراحی و تولید پیچ و مهره و ابزار روش های مختلفی با استفاده از دستگاه های گوناگونی استفاده می شود. دستگاه هایی مانند، قلاویز، حدیده، دستگاه های تراش و دستگاه های فرمینگ و رولینگ برای تولید انواع پیچ و مهره استفاده می شود.

 

برش لیزر

 

 

روش مدرن برش فلزات

در روش های مدرن برای برش فلزات از راه و روش های مختلفی استفاده می شود مانند، برش لیزری، برش پلاسما، برش به روش هوا گاز، برش واترجت، برش ورق با گیوتن و برش اره ای.

روش هواگ از، از روش های مدرن است که برای برش فلزات به ابعاد و شکل های مختلف که دارای گوشه های تیز و دقیق هستند استفاده می شود. از این روش برای برش فلزات مانند، آهن و فولاد استفاده می شود. برش فلزات با ضخامت 10 تا 2000 میلیمتر با این روش امکانپذیر است.

روش برش با پلاسما دارای تنوع در قیمت و کارایی است و از کاربردی ترین روش برش محسوب می شود و همچنین سرعت بیشتری نسبت به روش هوا گاز دارد.

برش cnc، یکی از روش های مدرن و پرکاربرد در برش فلزات می باشد. برش لیزری قادر به انجام برش در انواع فلزات است. فلزاتی که ضخامت 10 تا 25 میلیمتر را دارند می توان با استفاده از برش cnc آن ها را برش داد. برش لیزری دارای دقت و کیفیت بسیار بالایی است. این روش بسیار آسان بوده و سرعت بالایی در برش دادن انواع فلزات با ضخامت کم را دارند. برش لیزری بدون اپراتور هم انجام می شود و برای بسیاری از کارها می توان از این فناوری مدرن و پیشرفته استفاده کرد.

برش واترجت، از روش های مدرن برش فلزات است که در این روش برش فلزات از طریق فشار آب صورت می گیرد. دقت در برش واترجت بسیار بالا است. کیفیت گوشه ها و لبه های فلزات برش داده شده با روش واترجت خیلی بیشتر از برش cnc است. روش واترجت تحت تاثیر گرما قرار نمیگیرد و این مسئله تاثیر مستقیم بر کیفیت برش واترجت دارد. برش واتر جهت از دو جهت ساینده و واترجت خالص یا برش فقط با آب است. در واتر جت ساینده از یک ماده ساینده مانند گرانیت استفاده می شود و برای برش به آب اضافه می شود. در روش برش با آب از توان آب خالص جت برای برش استفاده می شود.

طرح لیزری صبا
بیشتر بخوانید

برش ورق با گیوتین، عموما برای برش بهتر و سریع تر فلزات استفاده می شود. برش هایی که با گیوتین انجام می شود بسیار تمیز و با کیفیت است. این دستگاه مجهز به سی ان سی می باشد و فعالیت دستگاه را کنترل می کند از این دستگاه برای ساخت و تولید درب های سی ان سی استفاده می شود.

برش اره ای، یکی از مدل برش ها است که با سرعت آهسته ای انجام می شود اما از مقاومت بالایی برخوردار است. در برش اره ای از یک اره به صورت افقی یا عمودی استفاده می شود و برای برش فلزات کاربرد دارد.

 

برش لیزر

 

مزایای برش cnc برای درب پارکینگ چیست؟

استفاده از برش cnc مزایای زیادی دارد که می توان به مواردی که در ادامه عنوان می کنیم اشاره کرد.

با استفاده از برش cnc هیچگونه پلیسه و سوختگی در سطح فلزات و اشیا ایجاد نمی شود و بعد از انجام برش لیزری نیازی به ماشین کاری نیست. در برش لیزری اشعه به صورت کانونی بر روی یک نقطه متمرکز می شود و در پایان کار برش دمای اجسام به شدت تغییر می کند.

دستگاه برش لیزری سرعت بالایی دارد و به همین دلیل کار با این دستگاه به کار سرعت میبخشد و فلزات در زمان کمی برش داده می شوند.

هنگام استفاده از دستگاه برش فلزات هیچگونه فشاری به قطعه مورد نظر وارد نیست و قطعه مصرفی له نمی شود و لبه های آن دچار تغییر شکل نمی شوند.. درب فلزی پارکینگ سی ان سی بدون تغییر شکل برش داده می شود. برش دادن فلزات با برش لیزری با دقت زیادی انجام می شود و این نکته را در نظر داشته باشید که میزان دقت برش لیزری با توجه به ضخامت فلز تغییر می کند.

درب لیزری در یزد
بیشتر بخوانید

با استفاده از ابزارهایی مانند اتوکد می توان به راحتی طرح و نقشه های متنوع را بر روی اشیا مختلف مانند درب پارکینگ اجرا کرد.

 

برش لیزر

 

انواع لیزر در برش

از انواع لیزر می توان به  گازی، شیمیایی، رادیواکتیو، لیزر جامد و لیزر فیبری اشاره کرد. هر کدام از لیزر ها برای برش فلزات دارای ویژگی های مختص به خود هستند. در صنعت اکثرا از دو لیزر جامد و گازی استفاده می شود.

در دستگاه های برش  صنعتی از لیزرهای مختلف استفاده می شود مانند لیزر CO2، لیزر ان دی و ND-YAG.

لیزر CO2: از این لیزر برای حکاکی و برش ماده استفاده می شود. در ساخت درب فلزی پارکینگ از نوع فرفورژه از لیزر CO2 استفاده می گردد. از این لیزر برای موارد غیر فلزی مانند، ام دی اف، پارچه، چرم طبیعی و مصنوعی، پلکسی گلاس و مواد پلاستیکی استفاده می شود.

لیزر های Nd و Nd-YAG: این لیزر ها از لیزرهای مصرفی بوده و روش یکسانی دارند و تنها تفاوت آن ها در نوع کاربردشان است. از لیزر های ان دی زمانی استفاده می شود که بخواهند ماده ای را تضعیف کنند. وقتی که برش جنس مورد نظر باید با قدرت و سرعت بالا و همچنین تکرارپذیری انجام شود از این لیزر استفاده می کنند.

از لیزر YAG عموما برای حکاکی  فلزات و سرامیک استفاده می شود. این لیزر سرعت بالایی دارد و برای ضعیف ماده از آن استفاده می شود.

 

برش لیزر

 

برش لیزری درب مدرن

طراحی بر روی درب آهنی از کاربرد های برش فلزات است و استفاده از برش لیزر از امکاناتی است که در کارگاه های درب و پنجره سازی استفاده می شود. برش و طرح بر روی آهن بسیار متنوع است و خریداران می توانند از طرح هایی که فروشنده درب فلزی  به آن ها می دهد استفاده کنند و درب مورد نظر خود را برای ساخت سفارش بدهند. می توان انواع نقش و نگار را با استفاده از دستگاه برش فلزات بر روی دربهای فلزی و آهنی ایجاد کرد.

اجزا تشکیل دهنده برش فلزات

تیوب، چیلر، هد، آینه، استپ موتور و میله های آهنی از اجزای تشکیل دهنده دستگاه برش فلزات هستند. از قسمت های اصلی لیزرها می توان به چشمه انرژی، ماده فعال و تشدید کننده اپتیکی اشاره کرد.

برش لیزر

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *